MUDr. Samer Dib

Novinky

Dovolená
V termínu od 8. 7. do 21. 7. 2024 máme dovolenou. Dentální hygiena bude v provozu úterý a čtvrtek 12 - 19 a pátek 8 - 17 hod. .

Dib dental

MUDr. Samer Dib
Po 8-18, Út 8-12
St 8-18, Čt 8-14:30
Pá 8-14

Korunní 810/104, Praha 10

+420 222 524 633
+420 776 110 301

PORADNA

Každodenní péče

Cílem každého člověka, kterému není lhostejné zdraví jeho ústní dutiny, by mělo být udržování zdravého chrupu. Často však raději argumentujeme a vymlouváme se na nedostatek času, na dědičnost či složitost „udržovacích procedur“, než abychom dodržovali pár jednoduchých zásad. Vždyť stačí tak málo a máme vyhráno!

Co způsobuje naše problémy? Zubní kaz, krvácení z dásní, parodontóza nebo zápach z úst. Za vším hledejte ZUBNÍ PLAK – žlutavě bílou hmotu složenou ze zbytků jídla a bakterií, která se 24 hodin denně usazuje nejen na zubech, ale také na dásních a jazyku.

Nejlepší prevencí je důsledná ústní hygiena, prostřednictvím které odstraňujeme onen zmíněný zubní plak. Pokud odstraníme veškerý zubní povlak, pak všechny naše problémy zmizí a návštěva zubního lékaře bude jen příjemnou společenskou událostí při preventivních prohlídkách.

Jak na to:

  • Zuby by se měly čistit nejméně 2x denně, ráno a večer
  • Po večerním vyčištění již nic nejíst a nepít slazené nápoje (pouze čistou vodu). Pokud nás přece jen něco malého k zakousnutí zláká, je nutné si zuby opět vyčistit!
  • K čištění bychom měli používat správný kartáček - měkký, s rovným zástřihem a krátkou hlavičkou cca 2cm (část, kde se nacházejí štětinky) a pasty obsahující fluoridy
  • Používat správnou techniku čištění - není potřeba zuby drhnout tvrdým zubním kartáčkem. I když s dobrým úmyslem, svým zubům a hlavně dásním tak více škodíme než prospíváme. Stačí, když při čištění vsadíme na důkladnost a trpělivost. Kartáček přiložíte šikmo k dásni a stíravým pohybem se přesunete od dásně (červeného) k zubu (bílému). Toto opakujete 2 - 3x na jednom místě a pak se posunete o kousek dál a tak vyčistíte všechny zuby.
    Pozor! Nezapomeňte, že zuby mají i vnitřní plošky, které sice při úsměvu neukazujete, ale jsou také vaše!!!
  • Nezapomínat na mezizubní prostory - nejčastější příčinou krvácení dásní a zápachu z úst jsou ponechané zbytky jídla a plaku v mezizubních prostorech. Používáním zubní nitě či mezizubních kartáčků, těmto problémům zamezíte.
  • Při vyplachování zubní pasty se nesnažíme vše důkladně vyplivnout a vypláchnout, ale něco málo pasty si v ústech ponecháme. Je škoda, když tak pracně nanesený „hojivý“ fluor obsažený v pastě hned zase vyplivneme a nedáme mu šanci alespoň chvilku působit.
  • Pravidelně 2x ročně chodit na preventivní prohlídky


Péče o citlivé zuby

Co jsou to vlastně citlivé zubní krčky?

Příčinou je obnažený dentin (vrstva zuboviny pod sklovinou) a otevřená ústí tzv. dentinových tubulů, což jsou mikroskopické kanálky vedoucí od zubní dřeně (živého jádra zubu) k povrchu zubu. Nervová zakončení v zubní dřeni jsou prostřednictvím zmíněných kanálků vystavena vnějším vlivům, které mohou způsobit podráždění a bolest takto postiženého zubu. Citlivé zuby tak často reagují i na teplo, chlad, na kyselé či slané, na dotyk zubního kartáčku. Bolestivost při čištění zubů pak vede k zanedbávání ústní hygieny a problémy se neustále stupňují.

Jaká je příčina?

  1. nevhodná technika čistění – používaní příliš tvrdého kartáčku a horizontální techniky čištění
  2. skřípání a zatínání zubů
  3. opakované vkládání tvrdých předmětů do úst – ukusování tužky, dýmky, otvírání lahví pomocí zubů...
  4. působení chemických látek - kyseliny obsažené v citrusových plodech, bublinkových nápojích, ovocných šťávách, víně a čaji a v některých lécích. Též při častém zvracení působením žaludečních šťáv.

Co dělat?

Pokud při nasátí studeného vzduchu, konzumaci teplé kávy, kyselé okurky nebo ústní hygieně pocítíte ostrou řezavou bolest, bylo by dobré, kdybyste neprodleně vyhledali vašeho zubního lékaře, který odhalí příčinu a doporučí vám vhodnou léčbu.

Sami můžete podpořit léčbu volně dostupnými prostředky na citlivé zuby a dodržováním opět několika jednoduchých zásad:

  • Používejte zubní pasty s nápisem SENSITIVE
  • Nepoužívejte zubní pasty s vysokou abrazivitou (pro kuřáky) a agresivní bělící pudry
  • Používejte měkký zubní kartáček
  • Zuby nečistěte horizontálními pohyby, ale pohyby stíravými
  • Nevykusujte citrusové ovoce – zvýšený přísun ovocných kyselin naleptává sklovinu a demineralizuje ji
  • Po vypití ovocných šťáv, džusů či konzumaci kyselého ovoce, si ústa vypláchněte čistou vodou a vyčkejte alespoň půl hodiny před čištěním
  • Pokud vám pití nápojů činí obtíže, používejte brčko


Péče o můstky a korunky

Většina lidí si myslí, že pokud má v ústech můstek či korunku, jedná se o umělý zub a ten se prakticky nemusí čistit. Opak je pravdou. Pokud vám zubní lékař zhotoví zubní korunku nebo můstek, neznamená to, že jste dostali nový náhradní zub, ale pouze to, že na váš starý či zeslabený zub byl zhotoven odolnější plášť, tak aby váš zub stále funkčně sloužil. Tak jako tak pod můstkem a kolem krčků korunek se může hromadit zubní plak a zbytky jídla, které pak mohou nevábně vonět, způsobovat krvácení dásní nebo parodontózu.

Jak na to?

  • Čistěte důkladně i zuby okorunkované či s můstky
  • Na čistění krčkových partií kolem korunky/můstky používejte jednosvazkový kartáček
  • Prostory pod můstkem vyčistíte pomocí mezizubního kartáčku nebo speciálně uzpůsobené zubní nitě tzv. superfloss
  • Pokud vás zub pod můstkem/korunkou pobolívá nebo pozorujete vytékání hnisu z pod korunky, ihned vyhledejte svého zubního lékaře!


Jak se vypořádat se zápachem z úst

Pokud máte pocit, že vaše drahá polovička vám dává jen letmý polibek a vaši známí či kolegové v práci se od vás odvracejí a co nejrychleji se snaží ukočit konverzaci, kdykoli promluvíte, vězte, že byste měli zbystřit. Bohužel, ti kteří se nejvíce odvracejí nikdy nenajdou tolik odvahy, aby vám taktně naznačili, kde je vlastně problém.

Co zapřičiňuje zápach z úst?

Z převážné většiny zápach úst vzniká v ústech samotných. Málo častými příčinami jsou chronická onemocnění jater, žaludku, plic nebo celková onemocnění (diabetes mellitus, poruchy ledvin). V dutině ústní je nepřítelem číslo jedna ZUBNÍ PLAK. Plak, kde se usazují bakterie, které se poté podílejí na rozkladných pochodech se ukládá všude, nejenom na zubech a kolem zubů, ale i na dásních a jazyku.

Co dělat?

  • Důkladně si čistěte zuby (i v mezizubí)!
  • Vyčistětě si i povrch jazyka – existují speciální škrabky na jazyk nebo postačí obyčejný kartáček
  • Po jídle užívejte žvýkačku, zuby nevyčistí, ale zvýší produkci sliny, které vám pomůže odplavit zbytky jídla
  • Dodržujte pitný režim
  • Pokud si nevíte rady poraďte se s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem
  • Pokud ani tato opatření nezaberou, poraďte se s lékařem, zda se nemůže jednat o nějaké vnitřní onemocnění


Vliv stravy na chrup

Jak vzniká zubní kaz?

V zubním povlaku, který se usazuje na povrchu zubu žijí bakterie, které ke svému životu potřebují nějaký substrát, ze kterého pak vytvářejí energii sobě potřebnou. Tím substrátem je převážně cukr, který jim tak často a hojně dodáváme ve stravě. Při jeho přeměně pak vzniká nejenom energie, ale také organické kyseliny, které působí na zubní povrch a způsobují zde tzn. demineralizaci (odvápnění zubní skloviny) a tak dochází ke vzniku zubního kazu.

Jak lze vznik zubního kazu ovlivnit pouze stravou?

  • Omezit přísun sladkostí na minimum
  • Pokud přeci jen neodoláte, sníst sladkosti vždy na jednou a nenechávat si tzv. nic „na potom“
  • Vyhýbejte se slazeným nápojům – celodenní upíjení sladkých nápojů znamená i celodenní příjem cukrů pro bakterie a tvorby kyselin je pak větší a rychlejší
  • Pozor na sušené ovoce- jedná se koncentrovaný cukr ve velmi lepivé podobě